۱۴۰۰ پنج شنبه ۱ مهر
آيين نامه رعايت و حمايت ازحقوق مالكيت معنوي منابع ديجيتال

آيين نامه رعايت و حمايت ازحقوق مالكيت معنوي منابع ديجيتال

مقدمه

كتابخانه به مجموعه‌اي از اطلاعات و منابع و خدمات اطلاعاتي گفته مي‌شود كه توسط يك نهاد عمومي، خصوصي يا يك شخص نگهداري و اداره مي‌شود. از نگاه سنتي، كتابخانه به‌طور معمول به مجموعه‌اي از كتاب‌ها گفته مي‌شود. كتاب مجموعه اي از اطلاعات درمورد يك فرد يا يك جسم يا ... است كه در صفحاتي كاغذي نوشته يا چاپ مي‌شود.

كتابخانه ديجيتال يا (الكترونيكي) كتابخانه‌اي تخصصي است كه در آن اسناد به جاي كاغذ يا ساير رسانه‌هاي محلي به شكل الكترونيكي ذخيره شده‌اند. اساس اين كتابخانه‌ها ذخيره مدارك به شكل الكترونيكي و نيز استفاده الكترونيكي است.

محتواي الكترونيكي اين كتابخانه‌ها ممكن است به گونه‌اي باشد كه هر فردي در هر نقطه از جهان با استفاده از يك شبكه رايانه‌اي بتواند به تمامي اطلاعات يك كتابخانه عظيم دسترسي پيدا كند يا اينكه فقط براي افراد ساكن در محل قابل دسترسي باشد.

كتابخانه الكترونيكي، سازماني است حاوي منابع خاص كه نگهداري آنها، داراي ارزش زيادي بوده و لذا در آن راهكارهايي جهت گزينش، سازماندهي، ارايه دسترسي‌هاي كنترل شده، امكان توزيع، حفظ يكپارچگي و اطمينان از ماند­گاري مجموعه اطلاعات در طول زمان، پيش­بيني گرديده‌ است. سهولت دسترسي به منابع و مقرون به صرفه بودن آن، امكان تبادل اطلاعات و منابع موجود با ديگر سازمان­ها، به­كارگيري مكانيزم­هايي جهت حفظ، گسترش و توسعه، توجه به مسئله مالكيت معنوي، از مهم­ترين ملاحظات در كتابخانه ديجيتال مي‌باشد.

«حق مؤلف، حق بهره مندي مادي و معنوي از هر اثر علمي، ادبي و فرهنگي را مي گويند كه به پديدآورنده اثر (نويسنده، مؤلف، مصنف، مدون، شاعر، آهنگ ساز، نقاش، ترانه سرا، و مانند آنان) داده مي شود. اين حق، به پديدآورنده اثر اجازه ثبت و ضبط افكارش را مي دهد. اين حق، نه تنها حق مالي يا حق اقتصادي را در بر مي گيرد، بلكه مالكيت فكري و معنوي آثار را نيز به رسميت مي شناسد و براي پديدآورنده نوعي حق اخلاقي قائل مي شود.

امروزه، با تغييراتي كه در محيط ديجيتال و محمل هاي اطلاعاتي به وجود آمده، روزآمدي قوانين مربوط به حق مؤلف ضروري به نظر مي رسد. دامنه حقوق مادي و معنوي مؤلف از مرزهاي محدود كشورها فراتر رفته و ابعاد جهاني يافته است. در نتيجه، حمايت از مالكيت فكري و حق مؤلف در سطح بين المللي ضروري مي نمايد..

محدوديت حقوق مولفين

امكان كپي، انتشار، توزيع، بارگذاري در سايت، نمايش و اجراي تمامي منابع داراي حق مولف، بدون اخذ مجوز كتبي ازصاحب آن منبع، وجود ندارد..

رعايت قوانين و حقوق مولف در كليه فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه الزامي است.

اين الزام  در خصوص همه منابع مورد استفاده و يا توليد شده توسط كاربران دانشگاه، بايد رعايت شود

-          كپي قسمتي از يك كتاب به منظور آموزش شخصي، مجاز است اما كپي كردن يك كتاب يا پرينت يك كتاب الكترونيك، هميشه ممنوع است. هرگونه استفاده تجاري از منابع ممنوع است.

           

 

تاریخ به روز رسانی:
1397/10/06
تعداد بازدید:
1221
Powered by DorsaPortal